Skip to content

CDMA@wifi

Sections
Personal tools
You are here: Home » Postupy » Jak je to s rychlostmi wifi?

Jak je to s rychlostmi wifi?

Document Actions

Možná jste už na to také přišli. V nastavení Wireless - Interface webové administrace Asusu lze vytvořit docela dost kombinací jen pomocí ovládacích prvků v položce Wireless Mode. Jenže která je ta nejlepší? A co vlastně jednotlivé volby znamenají?

Jak to s těmi rychlostmi vlastně je?

Možná jste se nechali chytit na hezká číslo jako 54 Mbps, když jste se rozhodovali mezi tím jestli svou síť postavíte na na drátovém Ethernetu nebo budete in a budete prostě bez těch otravných drátů. Vždyť těch 54 Mbps je více než polovina rychlosti 100 Mbps metalického Fast Ethernetu (802.3u).  Jenže ani zdaleka ne.

Rychlost 54 Mbps je z mnoha důvodů jen papírové číslo. V praxi nemáte šanci ho dosáhnout a ani se mu vůbec přiblížit. Bezdrátové sítě se od těch drátových totiž v mnoha ohledech liší.

Half a full duplex

Drtivá většina dnešních klientů na metalickém ethernetu je schopna běhu v tzv. full duplex režimu. To znamená, že můžete současně vysílat a přijímat nominální rychlostí. Jinými slovy v součtu obou směrů vlastně dosahujete dvojnásobku této hodnoty. Síťová karta na metalickém ethernetu v režimu fullduplex je schopna odesílat data a rychlostí 100 Mbps a současně přijímat stejnou rychlostí. To bezdrátové sítě nedokáží. Možná vám to nepřijde důležité, protože většinou přenášíte data jen jedním směrem. Jenže to tak jednoduché není. Opačným směrem ve stejnou chvíli proudí docela podstatné množství potvrzovacích a synchronizačních informací. A v režimu half duplex to znamená, že pro jejich přenos musíte zastavit ten směr, který je pro vás v tu chvíli důležitý, přenést je a vše zase může pokračovat. To rychlosti zrovna neprospívá.

Rozdílná topologie

Fast ethernet používá hvězdicovou topologii. Ke každému klientu vede jeden paprsek. A pokud máte ve středu této hvězdy switch máte k dispozici nominální rychlost (tedy 100 Mbps full duplex) pro každého klienta (pro každý paprsek). Začnete-li přenášet z jednoho klienta na druhého poběží přenos plnou rychlostí, protože přenos od prvního klienta na switch nijak neomezuje možnosti přenosu ze switche na druhého klienta.

V bezdrátové síti tvoří médium vzduch. O to se dělí všichni klienti společně. A pokud začnete přenášet z jednoho bezdrátového klienta na druhého dojde k ošklivé věci. Rychlost bude poloviční než možná maximální. Jde o to, že váš přístupový bod musí po stejném médiu (vzduchem) přenést data od prvního klienta k sobě a pak ke druhému klientovi. Přímý přenos mezi klienty není možný. Souvisí s tím problematika tzv. skrytého uzlu. V režimu s centrálním AP není požadováno aby jednotliví klienti byli ve vzájemném dosahu. Stačí když všichni vidí na AP. Proto AP musí provoz duplikovat. A proto vás také omezují přenosy ostatních. Rychlosti to samozřejmě nepomůže.

Řízení přístupu k médiu

Problém jsme nakousli na konci předchozí části. Bezdrátové sítě wifi převzali řízení přístupu k médiu z Ethernetu. Jde o tzv. kolizní přístup (CSMA?. V kostce jde o to, že zařízení poslouchají médium a pokud zjistí, že je na něm volno, tak začnou vysílat. Pokud v takový okamžik dojde ke kolizi (vysílá více než jedno zařízení najednou), tak všichni přestanou a každý si hodí kostkou (počká náhodný čas) než zkusí znovu vysílat. Toto náhodně dlouhé čekání určí jednoho, kdo získá možnost vysílat. Ti kteří budou čekat dále poznají, že někdo jiný začal vysílat před nimi. Sami jistě vidíte, že čekání a kolize způsobují určitou neefektivnost, která je vyvážena jednoduchou implementací. Jenže to není hlavní problém. Tuto metodu používá i drátový ethernet a wifi ji jak jsme říkali převzalo. Bohužel to není zrovna ideální metoda pro bezdrátové sítě.

Problém skrytého uzlu způsobuje to, že se v síti mohou nacházet klienti, kteří sice mohou komunikovat s AP, ale neslyší všechny nebo některé ostatní klienty. V takovém případě samozřejmě kolizní přístup nemůže fungovat, protože ten je na tomto předpokladu založen. Proto je návrh wifi doplněn o další metodu regulace přístupu k médiu nazvanou CTS/RTS. Jde o to, že klient v případě potřeby vysílat vyšle signál RTS (Request To Send) a AP ho přenese všem. Cílový klient odpoví signálem CTS (Clear To Send). Tak se o požadavcích ostatních dozví i klienti, kteří vidí třeba jen na AP. Signály obsahují i specifikaci toho, jak dlouho přenos bude trvat.

Ač jsou CTS a RTS signály velmi malé, tak existují a tvoří v síti přenosy navíc. Jejich přenosy tedy snižují použitelnou rychlost.

Mikrovýpadky a chyby při přenosu

Kolísání rychlosti

 

54g protection

 

Created by administrator
Last modified 2006-10-09 12:00 AM
« May 2019 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
 

Powered by Plone

This site conforms to the following standards: