Skip to content

CDMA@wifi

Sections
Personal tools
You are here: Home » Postupy » Sdílení USB disku (Samba a FTP)

Sdílení USB disku

Document Actions

Předpoklady

 • Tento návod je psán pro routery WL500g/WL500gx/WL500b/WL500g Premium/WL500w vybavené naším upraveným firmwarem. Originální Asus firmware má toto téma vyřešené jinak.
 • Připojovaný disk může být typu flash disk nebo USB rotační (například v rámečku). Kapacita není nijak zásadně omezena. Důležitý je zvolený systém souborů. Ke čtení je zpřístupněn systém souborů FAT/FAT32/NTFS a EXT2. K zápisu je možné zpřístupnit FAT/FAT32 a EXT2. Z důvodů obecné kompatibility přenosných disků je tedy vhodné je formátovat na souborový systém FAT32.
 • Firmware 1.68 a nižší dokáží zpřístupnit pouze první partition (pokud  je jich na disku více). Firmware 1.69 a novější mají možnost zpřístupnit všechny. Jak zjistit verzi firmwaru se dočtete dále.
 • Rotační USB disky mohou pro svůj rozběh požadovat více proudu, než je schopen USB port Asus routeru dodat. V takovém případě použijte externě napájený USB hub.

Jak zjistit, kterou verzi firmware mám ve svém routeru?

 1. Otevřte v internetovém prohlížeči adresu http://my.router/index.asp, jméno a heslo pro vstup do administrace je standardně admin – admin, pokud jste ho nezměnili
 2. V levém menu zvolte System setup – Firmware upgrade
 3. Verze firmware je uvedena vpravo v políčku Firmware release. Jde o číslo za slovem USB.

  Například 1.9.2.7f-USB-1.64 označuje náš firmware verze 1.64.

Postup zpřístupnění sdíleného disku pro firmwary 1.68 a starší

 1. Otevřte v internetovém prohlížeči adresu http://my.router/index.asp (my.router můžete nahradit i IP adresou vašeho routeru - standardně 192.168.1.1), jméno a heslo pro vstup do administrace je standardně admin – admin, pokud jste ho nezměnili
 2. V menu IP Config - WAN & LAN - LAN IP setting položku Host Name nastavit na libovolné jméno, pod kterým chcete aby vaše WL500 na síti vystupovalo. Nelze ponechat prázdné.
 3. V levém menu zvolte USB Application – Samba
 4. Nastavte Enable Samba Demo mode na Yes
 5. Pokud chcete na disk i zapisovat, tak nastavte Enable hidden read-write share na Yes, pro read-only přístup zvolte No
 6. Workgroup name nastavte stejně jako u vašich počítačů (ve Windows XP zjistíte ve Start – Ovládací panely – Systém – Název počítače – Pracovní skupina)

  Pokud toto nedodržíte nebude se vám Asus zobrazovat v Místech v síti, ale samotné sdílení popsané dále bude fungovat i tak.
 7. Vše tedy bude vypadat zhruba takto:
 8. Finish, Save & Restart
 9. Read-only přístup ke sdílenemu disku je k dispozici přes Průzkumníka/Windows Explorer/Internet Explorer po zadání adresy \\my.router\share
  V případě, že jste zapnuli i read-write přístup, tak ten je k dispozici stejným způsobem přes \\my.router\share$
 10. Samozřejmě je možné tyto adresy pro snažší přístup namapovat i „na písmenko“. V Průzkumníku zvolte Nástroje – Připojit síťovou jednotku a zvolte si písmeno a odpovídající adresu.

Postup zpřístupnění sdíleného disku pro firmwary 1.69 a novější

 1. Otevřte v internetovém prohlížeči adresu http://my.router/index.asp, jméno a heslo pro vstup do administrace je standardně admin – admin, pokud jste ho nezměnili
 2. V levém menu zvolte USB Application – Samba
 3. Nastavte Samba File Shares na All partitions
 4. Pokud chcete na disk i zapisovat, tak nastavte Default Access Level na Read/Write, pro read-only přístup zvolte Read Only
 5. Host name ponechte na výchozí hodnotě anebo si zvolte vlastní
 6. Workgroup name nastavte stejně jako u vašich počítačů (ve Windows XP zjistíte ve Start – Ovládací panely – Systém – Název počítače – Pracovní skupina)

  Pokud toto nedodržíte nebude se vám Asus zobrazovat v Místech v síti, ale samotné sdílení popsané dále bude fungovat i tak.
 7. DOS Codepage ponechte na výchozí hodnotě (852 Central/Eastern Europe)
 8. Vše bude vypadat třeba takto:
 9. Finish, Save & Restart
 10. Přístup ke sdílenemu disku je k dispozici přes Průzkumníka/Windows Explorer/Internet Explorer po zadání adresy \\my.router, po zadání této adresy se vám zobrazí nalezené a nasdílené partition. Například takto:
   
  Rozkliknutím k nim můžete již přímo přistupovat.
 11. Samozřejmě je možné tyto adresy pro snažší přístup namapovat i „na písmenko“. V Průzkumníku zvolte Nástroje – Připojit síťovou jednotku a zvolte si písmeno a odpovídající adresu včetně identifikace partition.
Created by administrator
Last modified 2008-10-24 09:13 PM
« June 2020 »
Su Mo Tu We Th Fr Sa
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
 

Powered by Plone

This site conforms to the following standards: